Thursday, September 13, 2007

A spoon does not know the taste of soup, nor a learned fool the taste of wisdom.


See blogi on hea viis oma toitumusharjumuste üle järje pidamiseks. Üldjoontes. Välja arvatud see, et ma teen tegelikult väga palju suppe. Aga need ei ole kordagi veel siia jõudnud. Võibolla sellepärast, et neist on raske pilte teha. Või sellepärast, et nende tegemiseks ei kulu enamasti kuigi palju aega ja energiat. Või siis sellepärast, et mingi roog peab ju augutäiteks ka jääma.

Igaljuhul selle diibi Waleslaste vanasõnaga alustan ma oma esimest supisissekannet. Kusjuures supist, mida ma pole kunagi varem teinud ja mille ma leiutasin üsna juhuslikult.

So I have now reached the point where it is time to post something on soups. They have been left out of this blog, quite unfairly, for much too long. I make a lot of soups, at least one every week. But so far, not a peep of them in here. Probably because it is not that easy to take a good picture of a soup. So, trying to redeem myself to one of our staple meals, I`m starting this post with this overly deep and slightly pretentious Welsh proverb and a completely random soup I invented this week.

Niisiis, Intuitiivne Sügisene Supp

kruupe (leotada vees)
spinatit
võid
küüslauku
ingverit
cayenne pipart ja paprikapulbrit
tomatipastat
suvekõrvitsat
veisesinki
mugulsibulat
supisegu (kuivatatud porgand ja porru vms)

Vees leotatud kruubid soolaga keema, lisada supisegu ja ingver. Siis viilutatud mugulsibul (rõngastena) ja ribadeks lõigatud suvekõrvits. Spinat kuumutada pannil läbi või ja küüslauguga (et ei oleks mõru) ja lisada supile. Sink samuti pruunistada. Viimaks lisada tomatipasta, cayenne pipar ja paprikapulber. Serveeri parmesanilaastudega.

Ääremärkus neile, kellel on kruupidega seoses traagilised mälestused lasteaiast või koolisööklast:
- tegelikult on need head
- nad on väga kasulikud. Ameeriklastele öeldakse nende kohta nii: "In addition to being a hearty soup staple, barley is a cholesterol-lowering grain high in fiber and niacin. Barley also produces butyric acid, a fatty acid that fights colon cancer."

Therefore, The Random Autumnal Soup
barley (soak in water first)
spinach
butter
garlic (chopped)
ginger (chopped)
cayenne pepper and paprica powder
tomato paste
squash
beef ham
sliced onion
dried soup mix(usually carrots and leek)

Bring barley to a boil in a salted water, add the dried soup mix and ginger. Add the onion rings and sliced squash. Heat the spinach ona pan with butter and garlic (let the water from the spinache vaporize before adding the butter and garlic, this way it will not be bitter) and add to the soup. Brown ham. Finaly add the tomato paste, cayenne pepper and paprica powder. Serve with some shavings of parmesan.


And, to people who think that barley is horse-food, the internet says that "in addition to being a hearty soup staple, barley is a cholesterol-lowering grain high in fiber and niacin. Barley also produces butyric acid, a fatty acid that fights colon cancer". And you know how these things are, once the internet says it, it must be true :D

1 comment:

CresceNet said...
This comment has been removed by a blog administrator.